Tudományos kaland minden korosztálynak!
A szeptember vége nemcsak az ősz kezdetét jelenti, hanem egy különleges esemény kezdetét is, amely kötelező minden tudomány iránt rajongónak. A hónap utolsó hétvégéjén rendezik meg a Kutatók Éjszakáját!
Ha kíváncsi vagy, milyen titkokat rejt a tudomány világa vagy szeretnél közelebb kerülni a legújabb kutatásokhoz, akkor ne hagyd ki ezt a fantasztikus programot! Idén is számos egyetem és kutatóintézet nyitja meg kapuit, hogy közelebb hozza a tudományt a nagyközönséghez. Legyen szó gyerekekről vagy felnőttekről, mindenki találhat magának érdekes programokat, amelyek inspirálnak és szórakoztatnak.
Mi is az a Kutatók Éjszakája?
A Kutatók Éjszakája egy Európában, évente megrendezett, ingyenes tudományos fesztivál, amelynek célja, hogy népszerűsítse a kutatói életpályát, úgy, hogy közben bemutatja a kutatók munkáját és mindenféle tudományos eredményt. Az esemény során előadásokkal, kísérletekkel, labor látogatásokkal és interaktív programokkal várják az érdeklődőket.
Miért érdemes részt venni?
1000 és 1 okot lehetne itt említeni, de legyen elég “csak” 3.
1 Közvetlen kapcsolat a tudománnyal – Még sosem volt ilyen közel a tudomány világa. A Kutatók Éjszakáján lehetőséged lesz beszélgetni neves kutatókkal, belelátni a munkájukba, sőt, akár saját kísérleteket is végezhetsz.
2. Szórakozás és tanulás egy helyen – A rendezvények nemcsak érdekesek, de interaktívak is, így szinte játszva tanulhatsz új dolgokat.
3. Családi program – A gyerekeknek is rengeteg izgalmas program lesz, így az egész család számára szórakoztató kikapcsolódást nyújt.
Néhány izgalmas program, amit érdemes meglátogatni (a felsorolás nem teljes és teljesen szubjektív)
- A logarléc, mint a mérnökök szimbóluma
1614-ben John Napier (1550-1617) skót teológus és matematikus megjelentette „Mirifici Logarithmorum Canonis Descriptio” című könyvét, ebben részletesen bemutatja a logaritmus műveletet és annak néhány lehetséges alkalmazását. Napier-t ezen kívül foglalkoztatta a számolást (első sorban a szorzást) könnyítő eszközök kialakítása és elindított egy folyamatot. 1622-ben már találkozhatunk a Logarléc közvetlen ősével, a „mai” forma azonban csak kb. 1859-re alakult ki. Innen kezdve az elektronikus (zseb)számológépek elterjedéséig a logarléc volt a leghatékonyabb számolás segítő eszköze a mérnököknek.
- Mi fán terem a femtokémia és az attofizika?
Hogyan tudunk mozifilmet készíteni elektronok főszereplésével? Miért éppen ilyen kutatásokért kapott Krausz Ferenc Nobel-díjat? Az előadásban ilyen kérdéseket válaszolok meg és bemutatom a legújabb lézeres kutatásokat.
- Játsszunk bioeconomyt!
Biztosan találkoztál már olyan folyamattal a hétköznapi életben, ami része ennek a gazdasági rendszernek, csak esetleg nem is tudsz róla, hogy az már bioeconomy 😉
Ilyen lehet például a komposztálás vagy a bioüzemanyag. Játékaink során kérdések megválaszolásán keresztül ismerheted meg jobban a bio-alapú, körforgásos, megújuló erőforrásokra épülő gazdaságot és rájössz, hogy már most is aktívan részt veszel benne, csak nem is tudtad.
https://app.kutatokejszakaja.hu/esemenyek/bay-zoltan-kutatokozpont-budapest-1/jatsszunk-bioeconomyt
Hogyan lehet csatlakozni?
Az eseményen való részvétel ingyenes, de érdemes előre regisztrálni a népszerűbb programokra, mivel a helyek gyorsan betelhetnek. Részletes program és regisztrációs lehetőség az alábbi linken érhető el: https://app.kutatokejszakaja.hu/esemenyek
Ne hagyd ki ezt az izgalmas éjszakát/hétvégét! A Kutatók Éjszakája lehetőséget kínál arra, hogy közelebbről megismerd a tudomány világát, elmélyedj a legújabb kutatásokban, és talán még egy új szenvedélyt is felfedezz.